PREDAVANJE "KAKO REĆI NE" ZA SEDMAŠE I OSMAŠE

Jučer, 16. ožujka u našoj školi gospodin Matija Gorjanec održao je predavanje Kako reći ne? te je svojom iskrenošću, otvorenošću i pristupačnošću duboko dotaknuo učenike. Predavanju su prisustvovali učenici sedmih i osmih razreda, a namijenjeno je prevenciji ovisnosti, a oblikovano kao Matijino osobno svjedočanstvo susreta s drogom kao i njegovog izbavljenja. Vrlo emocionalnim pristupom Matija nam je približio njegovu životnu traumu koju je prošao zahvaljujući mladenačkoj naivnosti, nepromišljenosti i neodgovornom ponašanju prema svom životu. Trenutak užitka odredio je ostatak njegovog života. Učenicima se svidjela iskrenost predavača, jasni i zanimljivi primjeri nakon kojih su otišli promišljajući o svojim životima i onome što njih ispunjava.

Fotogalerija

Program “KAKO REĆI NE?” čine interaktivne radionice u kojima se ukratko objašnjava koncept nastanka ovisnosti na način primjeren uzrastu učenika. Tijekom prepričavanja koriste se zanimljivi i ilustrativni primjeri i potiče se učenike na aktivno promišljanje procesa donošenja odluka u odrastanju, vršnjačkog pritiska i izazova adolescentnog razdoblja. Naglasak se stavlja na to da problem nije samo u ovisnosti nego u stanju svijesti koje dovodi do uzimanja droga te zadovoljenjem određenih potreba koje učenici mogu razumjeti, primjerice potreba za pripadanjem, prihvaćanjem, isticanjem, dokazivanjem itd. U jednom dijelu svog predavanja izvoditelj aktivnosti iznosi svoje iskustvo konzumacije alkohola koje je dovoljno eksplicitno budući da su vidljive direktne posljedice (invalidnost kao posljedica konzumacije alkoholnih pića). Očekivani rezultati su veća osvještenost i odgovornost prema vlastitom ponašanju.

objavio: Ivana Miletić   datum: 17. 3. 2017.