« Svibanj 2024 »

Nastava na daljinu, ponešto o vrednovanju i čestitka

Poštovani  učenici i roditelji!

Dan po dan i upravo smo na početku četvrtog tjedna nastave koja se iznenada preselila u sve naše domove. Lijepo je čuti da ste se u novonastalim okolnostima snašli, te da zajedno sa svojim učiteljima i obitelji  dijelite ovo iznimno vrijeme brige za zdravlje, a istovremeno da  učenjem i radom s našim učenicima zajedno nastavljamo podržavajući se i dalje.

Nažalost, napuštanje doma još uvijek nije opcija, zato trebamo ustrajno razvijati virtualnu  suradnju kako bismo iskoristili prednosti onoga što imamo, te time uvećali  dobitke, a smanjili gubitke, za dobrobit  naše djece sada i u budućnosti.

Mrežna stranica naše škole redovito se obnavlja svim službeno objavljenim informacijama koje su neophodne i  vama kao roditeljima.  Stoga vas upućujemo da ju svakodnevno posjetite kako biste provjerili novosti, također na njoj su postavljene poveznice na video-lekcije  i još puno toga.

Za tjedan pred nama Ministarstvo znanosti i obrazovanja propisalo je uputu  Tjedan ponavljanja i planiranja, od 2. travnja 2020. kako bi se učenike  usmjerilo na ponavljanje i rješavanje zaostataka. Ovaj tjedan učenici ne bi  trebali dobivati nove zadatke od svojih učitelja i nastavnika, ali vjerujem da ćete imati priliku vidjeti objave zanimljivih mapa ili plakata u raznim alatima koje ćemo vam rado prikazati.

Dovoljno je da učenici razredne nastave prate program Škole na Trećem (HRT3), a učenici predmetne nastave moći će pratiti videolekcije koje su se već prikazivale, odnosno za koje će im učitelji dati uputu da ih ponove. Napominjemo da je važno da učenici u razrednoj nastavi prate program Škole na Trećem jer oni ne komuniciraju izravno sa svojim učiteljima,a važno je da upravo učenici nižih razreda imaju kontinuitet navike na rad, praćenje uputa uz samostalni nastavak rada na zadanim aktivnostima.   Na SPTV i RTL 2 bit će prikazivane videolekcije koje su već bile u rasporedu, izborni predmeti i međupredmetne teme. Nadalje, to će biti tjedan u kojem će naglasak biti na međupredmetnim temama, kao što su Učiti kako učiti, Osobni i socijalni razvoj i Građanski odgoj i obrazovanje, za koje su pripremljeni videomaterijali. Podsjećamo da su svi sadržaji dostupni i na YouTube kanalima pa učitelji mogu individualno usmjeriti učenike prema točno određenim obrazovnim sadržajima, a Stručna služba će također uputiti učenike u za to mjesto predviđenim kanalima.

Upute za vrednovanje i  ocjenjivanje tijekom nastave na daljinu od 3. travnja 2020.,  stavljaju naglasak na učenje za znanje, a ne za ocjenjivanje. Učitelji će učenicima objasniti vrednovanje u skladu s predmetom kao i inovativnim metodama vrednovanja koje su ili već upoznali ili će ih učenici kroz aktivnosti  razvijati prema uputama dok traje nastava na daljinu. Ono što će uvijek biti zapaženo od strane učitelja i stručnih suradnika (slobodno im se obratite za pomoć)  je aktivnost kojom učenik pristupa radu. Zato svi oni koji su do sada  iz različitih razloga možda  samo promatrali nastavu trebaju ostvariti kontakt sa stručnom službom, razrednikom ili predmetnim učiteljem.

Upravo je u tjeku provođenje upitnika za učitelje i učenike kojima ćemo usmjeriti naš rad u razvojnom smjeru. U nastavu  na daljinu svi smo iznenada uključeni,  te i sami učimo, razmjenjujemo međusobna iskustva i podržavamo se.

Svima nam jako nedostaje škola, a do tada u ovom tjednu kada ćemo proslaviti Uskrs želimo vam puno zdravlja i da sva radost bude u vašim domovima sa svima vama.

Vaše stručne suradnice i ravnateljica

objavio: Jelena Prohaska   datum: 6. 4. 2020.