« Svibanj 2024 »

Za školsku godinu 2010. /2011

Kriteriji  i elementi za upis u srednju školu

Kod upisa u srednju školu vrednovat će se i vladanje.

Saznajte više.

Kod upisa u srednju školu vrednovat će se i vladanje!

Uvode se nova pravila pri upisu u škole.

Novi oblik nagrađivanja učenika daje jasnu poruku o tome da se uzorno vladanje isplati, jer učenik za njega dobiva dodatan bod pri upisu, kaže Želimir Janjić

Uz ocjene iz sedmog i osmog razreda, prilikom upisa u srednju školu učenicima će se ubuduće vrednovati i ocjena iz vladanja.
Ministarstvo obrazovanja izmijenilo je pravila upisa, te se novom Odlukom o upisu u školsku godinu 2010/11. uzorno vladanje u sedmom i osmom razredu osnovne škole boduje jednim dodatnim bodom.

»Treba vrednovati i nagrađivati svaki trud učenika, pa tako i uzorno vladanje.

Ovaj novi oblik nagrađivanja učenika daje jasnu poruku o tome da se uzorno vladanje isplati. Time učenicima poručujemo i da ih prosvjetne vlasti, a prije svega svi oni koji sudjeluju u njihovu odgoju, usmjeravaju prema općeljudskim vrijednostima, koje bi trebale biti obilježje svake osobe, pogotovo mlade«, kaže državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić.
 Osim vrednovanja dobroga odgoja, ovom promjenom u Ministarstvu daju doprinos prevenciji nasilja.

Ujedno najavljuju da je nagrađivanje uzornog vladanja tek prvi korak. Sljedeći o kojem razmišljaju je sankcioniranje lošeg vladanja.

»S obzirom na to da s promjenama u obrazovanju uvijek krećemo postupno, nakon ove poticajne mjere moguće je sankcioniranje onih učenika s evidentiranim lošim vladanjem«, najavljuje Janjić.
Dosad su dodatne bodove učenici ostvarivali samo iz posebnih rezultata, poput sportskih natjecanja ili natjecanja u znanju.

Dok za državna ili međunarodna natjecanja u znanju i vještinama učenici dobivaju najviše tri dodatna boda, u sportskim natjecanjima mogu dobiti najviše četiri boda. Primjerice, učenici koji su u pojedinačnoj ili ekipnoj konkurenciji sudjelovali na državnom ili međunarodnom natjecanju pripada jedan bod, a onima koji su osvojili prvo mjesto četiri boda. Tri boda dobivaju za drugo mjesto, a dva za treće. Najviši broj bodova ostvaruju učenici sa statusom kategoriziranog sportaša, pa vrhunski sportaš iz prve kategorije dobiva pet dodatnih bodova pri upisu u srednju školu.
Ministarstvo je promijenilo i način upisa učenika s teškoćama u razvoju, kojima je po novome potrebno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje o sposobnostima i motivaciji kandidata za najmanje dva primjerena obrazovna programa.

kriteriji za upis u srednju školu.pdf (253.63 KB)

objavio: Sandra Bašić   datum: 3. 5. 2010.