Ukupno: 642075

Terenska nastava učenika petih razreda

Učenici petih razreda u sklopu terenske nastave posjetili su Dubrovnik. Kratka vožnja autobusom od Cavtata do Dubrovnika u sunčano jutro bila je dovoljna za podizanje raspoloženja, pjesmu i smijeh. Po dolasku u Umjetničku galeriju, učitelji i kustosice galerije objasnili su učenicima osnove kulturnog ponašanja u muzeju. Zahvaljujemo i vodičima Društva turističkih vodiča Dubrovnik koji su i ove godine besplatno proveli naše učenike kroz grad, te voditeljici u  Prirodoslovnom muzeju.

Kustosica je  provela učenike kroz stalni postav umjetničke galerije i izložbu Antuna Masle. Učenici su saznali da je Masle bio  učitelj, da je  rodom iz Orašca te koliko je  njegov rodni kraj, svjetlost, obitelj  i motivi dubrovačkog kraja utjecali na slikarev rad.

Poslije su se učenici fotografirali na terasi Vile Banac gdje je smještena Umjetnička galerija Dubrovnik.

Potom su na platou obnovljenih Lazareta, čekajući vodiče, našli vrijeme za predah, okrjepu i razmjenu dojmova. Po dolasku vodiča krenulo se  u razgledanje  gradom koji se spremao za dječji karneval pa je atmosfera bila živa i lijepa.

Od vodiča se moglo čuti mnoštvo zanimljivosti: koliko je baš Cavtat važan za osnutak Dubrovnika, koje su gradske kule, što su Lazareti, što karantena, a što karaka, što su Kaše i koliko je kipova sv. Vlaha u gradu te još puno detalja koji su se povezali u priču o bogatoj povijesti Grada i kako su Dubrovčani u njemu organizirali život i poslove.

A onda Prirodoslovni muzej sa svojim čarobnim svijetom kukaca i izvrsnom voditeljicom. Učenicima su približeni  neki primjerci kukaca  na oduševljenje učenika. Iz  svijeta morskih  dubina pokazana su  bića  koja ga  nastanjuju ili nažalost, zbog onečišćenja pripadaju prošlosti.

Još šetnja Stradunom, fotografiranje pored Onofrijeve fontane i posjet mističnom klaustru u samostanu Male braće nadaleko poznatoj apoteci gdje su učenici mogli vidjeti precizne vage, posude za lijekove i trave pa čak i ormarić u kojemu se pod ključem čuvao otrov.

Terenska nastava je  protekla brzo, te su se učenici puni dojmova i već pomalo umorni vratili u Cavtat dok se u autobusu ponovo orila pjesma.

objavio: Stanislava Nikolić-Aras   datum: 21. 2. 2020.